דף הבית. אודותינו. חדשות. מרכז הורדות. צור קשר. English
Treitel - General Banner
נושאים בפוקוס  

טיפול ומניעת לגיונלה במי שתייה ובמערכות מים חמים באמצעות כלורדיאוקסיד

תופעת הליגיונלה והתפתחותה במערכות מים
     

חיידקי לגיונלה פנאומופילה ותתי המינים שלה עלולים לגרום לדלקת ריאות קטלנית. חיידקי הליגיונלה מתרבים במהירות בביופילם בצנרות המים.
ביופילם הוא הצטברות רובד של חיידקים על גבי משטח מוצק. החיידקים מייצרים שכבת סוכרים (פוליסכרידים) המגנה עליהם מהסביבה וכולאת בתוכה מקורות מזון. כך למעשה נוצר עבורם בית גידול אופטימאלי שעוזר להם לשרוד בתנאי סביבה קיצונים כמו מחסור במקורות מזון או שינויי טמפרטורה ו- pH ולפתח במקביל עמידות בפני רוב סוגי החיטוי הקיימים.

הביופילם מאפשר ומטפח את גדילתם של חיידקים גורמי מחלות כמו : Legionella, Pseudomonas, E.coli.
חלודה ואבנית משמשות כמצע גידול המספק מקורות מזון זמינים לחיידקי הליגיונלה. חיידקי הלגיונלה מתאפיינים ביכולתם להתקיים גם בטמפ' גבוהות. למעשה, בטמפ' של 37°C  הם מתרבים במהירות ובטמפ' של c 40-45°C חיידקי הליגיונלה אמנם לא מתרבים אך מצליחים לשרוד ואינם נכחדים.

  ביופילם 
ביופילם - רובד חיידקי המתרבה במהירות


אזורי סיכון נפוצים להתפשטות מחלת הליגיונרים

חיידקי הלגיונלה, מחוללי מחלת הלגיונרים, מועברים באמצעות רסס מים, שקיים במתקנים ובמערכות המשרתים ריכוזי קהל גדולים. התפרצות המחלה עלולה להתרחש בבניינים וחללים ציבוריים:
 • מקלחות ואמבטיות בבתי חולים, בתי אבות ומלונות.
 • מתקני ג'קוזי וספא.
 • מגדלי קירור ומערכות מיזוג אויר.
 • מזרקות ומפלי מים מלאכותיים.
  צנרת מים - בית גידול לחיידקים
צנרת מים כבית גידול אופטימלי לחיידקיםיתרונות השימוש בכלורדיאוקסיד (CLO2) לחיטוי מים ולטיפול בליגיונלה


רק אוזון וכלורדיאוקסיד מתאימים ויעילים לטיפול בלגיונלה. כלורדיאוקסיד בהיותו פתרון פשוט, מוכר ויישים, הפך להיות המקובל ביותר לחיטוי מי שתייה ומי תהליך. 

 • כלורדיאוקסיד יעיל בפירוק ביופילם ובמניעת היווצרותו המחודשת.
 • כלורדיאוקסיד הוא בעל יעילות מיקרוביאלית גבוהה גם בריכוזי כלורדיאוקסיד נמוכים במים (לדוגמא, מינון 0.2-0.3 מג"ל במים קרים).
 • יעילותו לא תלויה בהשתנות ערכי pH המקובלים במי שתייה.
 • כלורדיאוקסיד אינו נקשר לאמוניה, במים שהוכלרו קודם לכן בכלוראמינים. יתרון זה משמעותי במיוחד בהשוואה להכלרה בהיפוכלוריט. כלור הנקשר לאמוניה מהווה מחמצן/מחטא חלש.
 • חיטוי בכלורדיאוקסיד מהווה טיפול "מרפא" למערכות הנגועות בביופילם ובזיהומים מיקרוביאלים. ניתן לטפל במערכות כאלה, בריכוזים נמוכים של ClO2, לאורך מספר שבועות עד חודשים מבלי להפסיק את פעולת מערכת אספקת המים.
 • כלורדיאוקסיד יעיל ועמיד יחסית במים בטמפ. גבוהות.
 • כלורדיאוקסיד, בניגוד לכלור, אינו מייצר THM (טריהלומתאנים) בנוכחות חומר אורגני.
 • כלורדיאוקסיד מקובל כחומר חיטוי תיקני בעולם ובישראל.


מערכות ייצור, מינון והזרקה ומערכות מדידה ובקרה

 
טבלה-3א
 טרייטל מציעים:
מערכת ייצור ומינון ClO2 דגם ProMinent LegioZon ודגם ProMinent  Bellozon 

מערכות ה-Bellozon וה- Legiozon לייצור ומינון כלורדיאוקסיד מתוצרת ProMinent עובדות עפ"י תהליך כלוריט - חומצה ועפ"י תקן DVGW (תקן איגוד המים הגרמני). במערכות אלו נוצר כלורדיאוקסיד ע"י סודיום כלוריט וחומצת מלח מהולה. לא ניתן להוביל או לאחסן כלורדיאוקסיד בגלל חוסר היציבות שלו. לכן הוא חייב להיות מיוצר במערכת מיוחדת, במקום ובזמן שבו אנו ממננים אותו.
ברוב מערכות חיטוי מים אנו ממליצים על מינון כלורדיאוקסיד יחסי (פרופורציונלי) לספיקת קו מים. מינון כזה נעשה תחת מדידה ובקרה רציפה של ריכוז כלורדיאוקסיד שאריתי במים. הבקרה מאפשרת קבלת התראות, הפסקת מינון במקרה של מינון יתר ואף ויסות מינון אוטומטי באופן פרופורציונלי (פיקוד משולב) לספיקת המים ולמרחק מערך סף (Set-Point) שנקבע מראש על ידי המשתמש.
עשורים של ניסיון עם מערכות כלורדיאוקסיד של ProMinent הראו יעילות של 95%-90% שהושגה עפ"י המשתנים בתהליך הנבחר (עפ"י יחס סטוכיומטרי של המגיבים). באמצעות הגדרות נכונות, לא ימצא ערך כלשהו של כלוריט (תוצר לוואי) בתוצר הסופי.
לחברת טרייטל הנדסה כימית ניסיון של מעל 30 שנה בהתקנת ובהפעלת מערכות כלורדיאוקסיד מתוצרת ProMinent ביותר מ - 200 מערכות לטיפול במי שתייה בישראל.

בשנים האחרונות צברנו ניסיון רב ביישום מערכות חיטוי מים חמים בבתי חולים תחת דגש על מינון מדויק ואמין, מדידה-בקרה ואנליזה מתאימות גם בתנאים של איכות מים, טמפרטורה ותנאים הידראוליים משתנים.
טרייטל מציעים מספר מערכות ייצור ומינון כלורדיאוקסיד מתוצרת ProMinent המתאימות למערכות מים קטנות
Legiozon - היא מערכת ייצור ומינון מיוחדת למערכות מים קטנות מאד. ייחוד המערכת הוא בייצור מנתי-רציף, בריכוז כזה השומר על ניצולת ייצור מכסימלית גם כאשר דרישת המינון נמוכה במיוחד. ניתן להשתמש במערכת זאת למינון ל- 2 מערכות מים במקביל.
Bellozon - דור חדש ושלישי של מערכות מתקדמות בנות 30 שנה, המתאפיינות במגוון דגמים המתאימים למערכות מים קטנות עד גדולות, בפונקציות בקרה חכמות ובאמינות מוכחת. 
 מידע נוסף

.ליגיונלה

חיידק הגורם למחלת הלגיונרים. מחלה זו התגלתה לראשונה בשנת 1976 בארה"ב, בעת כינוס של חברי הלגיון האמריקאי. התברר כי חיידק הלגיונלה התרבה והופץ במערכת מיזוג האוויר של המלון בו נערך הכנס.  

.THM - טריהלומתאנים

בעת חיטוי של מים המכילים חומרים אורגניים באמצעות כלור/ברום, נוצרים תוצרי לוואי – טריהלומתאנים. תרכובות אלו הוכחו בוודאות כמסרטנות.
 

.תהליך כלוריט – חומצה

 • הכימיקלים המרכיבים את הכלורדיאוקסיד הם תמיסת סודיום כלוריט (NaClO2) בריכוז 7.5% וחומצת מלח (HCl) בריכוז 9%.
 • ייצור הכלורדיאוקסיד מובא בנוסחה: 5NaClO2 + 4HCl 4ClO2 + 5NaCl + 2H2O
 • יש לשים לב שסודיום כלוריט אינו סודיום היפוכלוריט, המוכר ככלור נוזלי.
 • כלורדיאוקסיד אינו שם מסחרי של כימיקל. ניתן לרכוש את מרכיביו, סודיום כלוריט וחומצת מלח, אצל ספקי כימיקלים המשווקים גם סודיום היפוכלוריט (כלור). עלות השימוש בכלורדיאוקסיד במערכות מים חמים היא נמוכה ביותר ומסתכמת במאות בודדות של שקלים חדשים לשנה.

.פיקוד משולב

תכנית בקרת מינון מתקדמת המבוססת על מדידה רציפה (במקביל) של ספיקת קו מים ושל ערך כלורדיאוקסיד שאריתי לאחר מינון. בקר הכלורדיאוקסיד מווסת את מינון הכימיקל על פי שני משתנים אלו בו זמנית, תוך שמירה על מניעת מינון יתר ועל תגובה מהירה לשינויים בתהליך מבחינת איכות מים ומבחינה הידראולית.

.חברת ProMinent

חברת ProMinent היא יצרנית ציוד ומערכות טיפול במים, מובילה בתחומה בעולם. ProMinent מציעה פתרונות אמינים וחדשניים בתחום הטיפול במים כבר למעלה מ- 50 שנה. מטה החברה נמצא בגרמניה, ונציגויותיה פרוסות בעולם כולו. בישראל מיוצגת ProMinent בלעדית, כ- 40 שנה, על ידי טרייטל הנדסה כימית.
ProMinent פעילה ומוכרת בישראל בתחומי משאבות מינון כימיקלים, מערכות מדידת איכות מים ומערכות חיטוי מים בכלור, כלורדיאוקסיד, UV ואוזון. ל- ProMinent אלפי לקוחות בישראל בתחום התעשייתי, המוסדי והמוניציפאלי.   למידע נוסף על חברת ProMinent באתר זה 

למידע נוסף בנושא אנא פנה/י ל: treitel@treitel.co.il
קישורים וקבצים להורדה
עם כלורדיאוקסיד אין סיכוי לליגיונלה
טיפול ומניעת ליגיונלה עם כלורידאוקסיד ProMinent
ProMinent - Eliminating Legionella דר
ProMinent Legiozon
Bello Zon CDVc