דף הבית. אודותינו. חדשות. מרכז הורדות. צור קשר. English
תחומי פעילות   חיטוי מים  


חיטוי מים הוא אחד מתהליכי הטיפול הנדרשים כמעט בכל מערכת מים המשמשת אדם. לא רק מי שתייה דורשים חיטוי. גם מים המשמשים לדוגמא לייצור מוצרים (משקאות), לשטיפה ולקירור, חשופים לזיהומים ודורשים חיטוי.
חומרים בקטריולוגים מזהמים הנמצאים במים, מתפתחים במערכת הולכת ואגירת המים. בין אם מדובר במי שתייה משלב שאיבתם מבאר, הולכתם בצנרת אספקת מים עירונית, אגירתם במאגרי מים עירוניים והזרמתם בצנרות שבבניינים ובין אם מדובר במים המשמשים בתהליך תעשייתי וזורמים בצנרת ובמיכלים במפעל תעשייתי: חומרים בקטריולוגיים הנמצאים במים, מתפתחים ומתרבים באופן טבעי במהירות ותוך ניצול תנאי התרבות נוחים כגון טמפרטורת מים וסביבה, משקעים בצנרת (חלודה ואבנית), חשיפה לאוויר וחשיפה למקורות זיהום נוספים. חומרים בקטריולוגיים אלה מסוכנים לאדם.

קיימות שיטות וטכנולוגיות חיטוי מים רבות ומגוונות. המטרה והאתגר הם לבחור שיטה ולתכנן תהליך חיטוי (1) יעיל מבחינה טכנית (2) ומבחינת עלות ההשקעה ועלות התהליך השוטף ומצד שני (3) תהליך אשר בטוח ובלתי מזיק לסביבה ולמשתמשים.

בישראל קיימים תנאים טבעיים כמו אקלים חם, מקורות מים מצומצמים וצפיפות אוכלוסין באזורים מסוימים, אשר תורמים לפוטנציאל התפתחות זיהום במים. מנגד; בישראל תקנים ודרישות איכות חיים בכלל ואיכות מים בפרט השואפים או דומים לאלה המקובלים בעולם המערבי וכן יכולות טכנולוגיות גבוהות בכלל ותעשייה מתקדמת.


מערכות מים בהן נדרש חיטוי:

 • חיטוי מי שתייה: חיטוי המים במקום שאיבתם (באר או מאגר עילי טבעי), במקום אגירתם (מאגרי מים עירוניים, או מאגרים של מפעלים ובתי חולים), ותגבור החיטוי לקראת אספקתם לצרכנים.
 • חיטוי מים המשמשים חלק מתהליכים תעשייתיים: מים המשמשים באופן ישיר לייצור מזון ולשטיפת מוצרים וקווי ייצור. טיפול מקדים במים המהווים חלק מתהליך ייצור תעשייתי (תרופות, מיקרואלקטרוניקה, התפלה). מי מערכות קירור.
 • חיטוי מים בחקלאות בכלל ובחקלאות ימית בפרט.
 • חיטוי מי בריכות שחייה, בריכות נוי ומזרקות.
 • חיטוי שפכים בשלבי טיפול אחרונים. 


שיטות וטכנולוגיות חיטוי מים

.חיטוי מים בכלור 

אחד מתהליכי החיטוי הנפוצים ביותר בעולם ובארץ. חיטוי בהיפוכלוריט (תמיסת כלור) הוא הפשוט, המוכר, הזול והזמין ביותר. תהליכי הכלרת מים מקובלים נוספים הם שימוש בטבליות כלור, ייצור כלור באתר השימוש ע"י אלקטרוליזה ושימוש בכלור גאזי.

.חיטוי מים בכלורדיאוקסיד

תהליך תקני ומקובל. אין מדובר בכלור. כלורדיאוקסיד הוא מחטא יעיל פי כמה מכלור  ועיקר יתרונותיו על פני כלור הוא ביעילות ומהירות החיטוי הגבוהות שלו, ביכולתו הספציפית לתקוף מזהמים בקטריאליים 
שלהם מנגנוני הגנה בפני כלור, ביכולת הכלורדיאוקסיד לפרק ביופילם, בעמידותו היחסית בטמפרטורות גבוהות, באי תלותו בערכי ה- pH במים ובעובדה שאינו יוצר תרכובות לא רצויות כטריהלומטנים (THMs) בבואו במגע עם חומרים אורגניים הנמצאים בסוגי מים מסוימים. מנגד, שימוש בכלורדיאוקסיד מחייב השקעה גבוהה יותר בציוד (מאשר בציוד הנדרש להכלרה). לכן, השימוש בכלורדיאוקסיד נבחר באותם מקרים בהם יתרונותיו ברורים ו/או כששימוש בכלור אינו  יעיל.


דוגמאות אופייניות לשימוש בכלורדיאוקסיד בישראל:

חיטוי מי שתייה הנשאבים מנחלים בגליל העליון, מהכנרת וממאגרי מים עיליים קטנים בצפון ישראל. מים עיליים מכילים ריכוזים גבוהים יחסית של חומר אורגני. במגע של כלור עם חומרים אורגניים, נוצרות תרכובות הנקראות טריהלומטנים הידועות כלא בריאות. בשל הכימיה של הכלורדיאוקסיד, הוא אינו יוצר תרכובות טריהלומטנים במגע עם חומר אורגני המצוי במים ולכן נבחר כמעט תמיד לחיטוי מים ממקורות עיליים.

חיידק הליגיונלה הוא חיידק מסוכן לבריאות המתפתח בעיקר במערכות מים חמים. בגלל עמידותו לריכוזי כלור גבוהים, בגלל התנאים הנוחים להתפתחותו הקיימים במערכות מים חמים ובגלל רגישות אוכלוסיות חלשות להשפעתו של הלגיונלה, בוחרים בתי חולים להשתמש בכלורדיאוקסיד לטיפול בחיידק הליגיונלה הקיים במערכות המים. באתר זה מובאת סקירה מקיפה בנושא
יישום כלורדיאוקסיד לטיפול בליגיונלה במערכות מים.

בעולם, מקובל להשתמש בכלורדיאוקסיד באפליקציות נוספות כמו חיטוי סופי של שפכים בשלב הטיפול השלישוני או שטיפת ירקות ופירות טריים לפני אספקתם לצרכנים. גם במקרים אלה, הבחירה נובעת מיתרון אי היווצרות THM כתוצרי לוואי.


         
.חיטוי מים באוזון

אוזון הוא המחטא החזק ביותר המקובל למי שתייה. יתרונו הנודע הבולט של האוזון הוא בכך שייצורו הוא מאוויר הנמצא באטמוספרה, בניגוד לשיטות אחרות המתבססות על כימיקלים. יתרונותיו האחרים של האוזון הם חוזקו ומהירות החיטוי שלו, אי היווצרות תרכובות לוואי כלוריות והתפרקותו לחמצן. חסרונות האוזון הם בזמן החיטוי השאריתי הקצר במיוחד שלו, מסיסותו הנמוכה במים וההשקעה הגבוהה בציוד הנדרש לייצורו אצל המשתמש. בכל זאת, יש ביקוש גובר בעולם למערכות חיטוי מים באוזון במערכות בהן נדרש חיטוי חזק, מהיר ומוחלט ומצד שני, שאריתיות נמוכה. דוגמאות לכך הן מילוי בקבוקי מים מינרליים או ייצור מוצרים קוסמטיים. מקובל גם להשתמש באוזון ביחד עם הכלרה.

.חיטוי מים ב- UV

השימוש בחיטוי ב- UV הולך וגובר בשל היותו תהליך חיטוי נטול כימיקלים, בטוח ואמין. פרויקטי מחקר מקיפים ומספר מערכות אופרטיביות נטולות בעיות, מוכיחים את הבטיחות והאמינות של חיטוי ב-UV.  בתהליך חיטוי UV, מוקרן אור אולטרה סגול במים העוברים חיטוי. זהו תהליך פיסיקלי, נטול כימיקלים לחיטוי מים. קרינת ה- UV תוקפת ישירות את הד.נ.א. החיוני של הבקטריה באמצעות אורך גל, ייחודי, בטווח של 240-280nm. הקרינה גורמת לריאקציה פוטוכימית המשמידה את המידע הגנטי שנמצא בד.נ.א של הבקטריה. הבקטריות מאבדות את יכולת ההתרבות שלהן ונהרסות. אפילו טפילים כגון קריפטוספורידיה (Cryptosporidia) או ג'יארדיה (Giardia), הידועים כעמידים במיוחד למחטאים כימיים, מושמדים ביעילות.

לחיטוי ב- UV יש יתרונות רבים:

 • השמדה מיידית ובטוחה של הבקטריה ללא תוספת כימיקלים.
 • רדוקציה פוטוכימית של חומרים לא רצויים.
 • אין היווצרות של THM או AOX, או היווצרות של חומרים לא רצויים אחרים.
 • אין היווצרות של ריחות או טעמים במים המטופלים.
 • לא נדרש אחסון או טיפול בכימיקלים.
 • חיטוי ב- UV אינו משפיע על ה-pH.
 • אין צורך במיכל שהייה.
 • אינו דורש שטח רב לתפעול.
 • עלויות השקעה ותפעול נמוכות, אמינות ואפקטיביות גבוהות.


בחירת שיטת החיטוי

בבחירת שיטת החיטוי והתאמתה לאפליקציה או לתהליך, יש לבחון משתנים רבים כמו עוצמת החיטוי הנדרשת. זמן המגע הזמין בתהליך, זמינות החומר המחטא, תוצרי לוואי ועוד. כמובן שיש לבחון גם את עלות ההשקעה, העלות השוטפת ומורכבות התפעול והאחזקה.

הטבלה להלן סוקרת באופן מקוצר מספר תכונות בסיסיות שיכולות לתמוך בדיון ראשוני ובסיסי בבחירת שיטת חיטוי ראויה

 

 טבלה-3


*הערה: העובדה כי ל- UV ולאוזון אין כוח חיטוי שאריתי, הופכת אותם לתהליכים המתאימים לאפליקציות נבחרות בלבד. במקרים רבים, השימוש בשיטות אלה נעשה במקביל לחיטוי בשיטה נוספת באותו תהליך או רק בשלב מסוים (בד"כ סופי) בתהליך.


סינון

מבלי להיכנס לתיאור תהליכי סינון מים, חשוב לציין כי תהליכי חיטוי מים רבים מבוצעים במקביל לסינון המים. במקרה שמדובר בחיטוי מים לצורך שמירה על כוח חיטוי שאריתי, לאספקת המים בלבד וללא צורך בטיפול מיידי בזיהום בקטריאלי - יבוצע החיטוי בד"כ ללא סינון. לעומת זאת, כשמדובר בחיטוי זיהום קיים במים, יש חשיבות בהרחקת חלקיקים אורגניים ואחרים בשלב מוקדם לחיטוי. המצאות חלקיקים במים מגבירה את כמות החיטוי הנדרשת. סינון הוא תמיד תהליך יעיל יותר לסילוק חלקיקים אורגניים מאשר חימצונם כחלק מתהליך חיטוי.


מדידה רציפה ובקרה

בכל תהליך טיפול במים, יש חשיבות למדידה ובקרה רציפות של משתני התהליך. היות וחומר החיטוי הממונן למים, נצרך לאורך זמן, יש חשיבות גבוהה למדידה רציפה של שארית החומר המחטא במים ולוויסות עוצמת מינון החומר בהתאם. ישנן מערכות ייעודיות וספציפיות למדידה של כל אחד מחומרי החיטוי המקובלים. במקרה של UV (שאין לו כל חיטוי שאריתי), נמדדת עוצמת הקרינה בתא ה- UV עצמו. בפרקים אחרים באתר זה, ישנה סקירה של מערכות ספציפיות למדידת ריכוז שאריות חומרים מחטאים במים.חברת טרייטל הנדסה כימית תכננה וביצעה במהלך כ- 30 השנים האחרונות מאות מערכות חיטוי מים עצמאיות וכחלק מתהליכים מלאים לטיפול במים. הניסיון הרב נצבר בתכנון ובביצוע מערכות הכלרה, מערכות חיטוי בכלורדיאוקסיד, חיטוי מים באמצעות UV ובאמצעות אוזון. הידע הרב שלנו בנושא נסמך על הניסיון העולמי של חברת ProMinent מגרמניה אותה אנו מייצגים כ- 40 שנה. חברת ProMinent מייצרת ציוד ומתקנים שלמים לחיטוי מים.

 
 • מערכות מינון למינון היפוכלוריט ProMinent
 
 • מערכות ייצור ומינון כלורדיאוקסיד Bellozon CDV
icon_pdfלמידע נוסף
 • מערכות ייצור ומינון אוזון OZONFILT
icon_pdfלמידע נוסף
 • מערכות חיטוי מים ב- UV Dulcodes
icon_pdfלמידע נוסף
 • מערכות מדידה רציפה לחיטוי Dulcometer
icon_pdfלמידע נוסף

 

למידע נוסף בנושא אנא פנה/י ל: treitel@treitel.co.il
קישורים וקבצים להורדה
מערכות חיטוי מים בכלורדיאוקסיד ProMinent
ProMinent - Ozone Technology
ProMinent - UV Systems דר
ProMinent - diaLog DACa